وزارت ارتباطات اعلام كرد:

دولت آینده كاربردهای ۵G را توسعه دهد

دولت آینده كاربردهای ۵G را توسعه دهد

به گزارش مهندس وب همزمان با یک سالگی ورود فناوری ۵G به کشور، وزارت ارتباطات در گزارشی با بیان خصوصیت های این فناوری از دولت آینده خواست تا با توسعه کاربردهای ۵G، به جذابیت سرمایه گذاری در این عرصه کمک نماید.


به گزارش مهندس وب به نقل از وزارت ارتباطات، دو سال پیش بود که وزیر ارتباطات با بیان خبر برگزاری «جلسات خوب» درباره زیرساخت های ۵G، وعده راه اندازی نسل پنجم اینترنت تلفن همراه را با وجود تحریم های آمریکا داد. در آن زمان محمد جواد آذری جهرمی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «جلسات خوبی درباره زیرساخت های ۵G داشتیم. جهش بزرگی برای کشور خواهد بود. باآنکه تحریم های آمریکا سرعت ما را کم می کند اما همان گونه که در یک سال قبل به صورت میانگین هر روز به ۲۰ روستا دسترسی دادیم و ۸۰ درصد تکالیف شبکه ملی محقق شد، ۵G را هم راه می اندازیم.» این خبر خوب در سال ۱۳۹۹ با راه اندازی مراکز ۵G در شیراز، کیش، مشهد و تهران به صورت پایلوت تحقق یافت. ۵G چیست و چه کاربردی دارد؟ برای ما در ایران که با مشکل دانلود و سرعت اینترنت مواجه هستیم، ۵G را می شود اینطور تعریف کرد: گمان کنید یک فیلم سینمایی را در کمتر از چند ثانیه با این فناوری می توانید دانلود کنید.
سرعت اینترنت نسل پنجم تا حدی زیاد است که حتی نیازی به فیبرهای نوری گران قیمت هم نخواهید داشت. سازمان بین المللی ارتباطات (ITU) هم اکنون پیشبینی تجربه سرعت ۱۰۰ مگ تا یک گیگابیت را برای کاربران عرضه کرده و حداکثر سرعت قابل دستیابی را هم ۲۰ گیگابیت اعلام نموده که اساسا جای پیشرفت دارد. اما همین اعداد هم به مراتب بالاتر از سرعت هایی است که حالا از آنها استفاده می نماییم.

افزایش چشم گیر در ظرفیت پهنای باند بعضی از کمپانی ها معتقدند ظرفیت نسل آینده چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر ظرفیت کنونی بوده و اشیا متصل به اینترنت بیشترین استفاده را از این ظرفیت خواهند برد. شاید ملموس ترین مثالی که میتوان برای چگونگی تغییر زندگی در آینده با حضور ۵G زد، بخش حمل و نقل باشد. جایی که دیگر حتی لازم نیست اتومبیل خویش را برانیم. تشخیص برخورد، مسیریابی لحظه ای، مدیریت ترافیک از راه دور و سیستم های ترمز خودکار تنها بخشی از قابلیت هایی هستند که میتوان با حضور فناوری ۵G متصور شد. عدم قطعی شبکه در ۵G یکی از برجسته ترین خصوصیت هایی که برای فناوری ۵G پیشبینی می شود، پایداری و ثبات آن است. دقت و سرعتی که حتی میتوان از آن در عمل های جراحی حساس استفاده نمود. جراحی از راه دور به علت حساسیت آن احتیاج به یک شبکه مطمئن و پایدار دارد که نسل پنجم تلفن همراه این امکان را در اختیار پزشکان قرار می دهد که از راه دور و در شرایط بحرانی بتوانند به بیماران کمک کنند و تحول مهمی را در حوزه درمان ایجاد نماید. اینترنت اشیا در بستر ۵G در آینده نزدیک بیشتر اشیا بر بستر اینترنت به هم متصل می شوند و اتصال این حجم گسترده از لوازم هوشمند به یکدیگر به ظرفیت مخابراتی و پهنای باند قابل توجهی نیاز دارد و همین مساله اهمیت ۵G را نشان داده است. ازاین رو در آینده ای نزدیک با استفاده از فناوری ۵G و گوشی هوشمند خود می توانید از کیلومترها دورتر، لوازم خانگی خویش را کنترل کرده و بعنوان مثال آنها را خاموش یا روشن کنید. توسعه فناوری ۵G احتیاج به سرمایه گذاری سنگینی دارد و کشورهای مختلف هم برنامه هایی برای توسعه کاربردهای آن و ایجاد بازار انجام داده اند. ما در ایران در حوزه ۵G در ابتدای مسیری هستیم که در دولت دوازدهم در سال ۱۳۹۹ شروع شد. ازاین رو دولت آینده باید به سرعت با توسعه کاربردهای این فناوری و ایجاد بازار مناسب، به جذابیت سرمایه گذاری در این عرصه کمک نماید. فرهنگ سازی و تدوین مقررات موارد دیگری هستند که باید در کنار توسعه فناوری و بازار به آنها پرداخته شود تا با رشد همزمان این بخش ها، ۵G و مزیت های آن به سرعت عملیاتی شود تا مردم همزمان با دیگر کشورها از فواید این فناوری به روز دنیا بهره مند شوند.

1400/05/03
12:49:05
0.0 / 5
1326
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers