سرانجام پرونده صیانت در مجلس

سرانجام پرونده صیانت در مجلس

مهندس وب: در صورتیکه دبیر شورای عالی فضای مجازی قبل از این اعلام نموده بود، ادامه طرح صیانت به صلاح نیست، در نهایت این طرح جهت بررسی، با نامه رییس مجلس شورای اسلامی به شورا ارجاع شد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، طرح صیانت در ابتدا با عنوان طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» در مجلس شورای اسلامی عنوان شد و بعد از آن بارها تغییر نام یافت و حتی یکی از جلسات مجلس، عنوان آن «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» شد، با توجه به این همچنان در میان کاربران اینترنتی و کارشناسان، از آن تحت عنوان طرح صیانت یاد می کنند.
در طول این مدت، خیلی از کارشناسان فضای مجازی و فعالان حوزه فناوری اطلاعات نسبت به این طرح انتقاد کرده بودند؛ همچون سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران که طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» را نه صیانت از کاربران، بلکه مخدوش کردن فضا برای کاربران و کسب وکارهای فضای مجازی دانستند که نتیجه عدم درک درست مختصات فنی و اقتصادی زیست ­بوم دیجیتال بوده است.
همین طور در صورتیکه مقرر شده بود بررسی طرح صیانت در یک کمیسیون ویژه بررسی شود، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی، ضمن بر شمردن اشکالات عدیده متن طرح خواهان تخصیص زمان بیشتر برای اصلاح آن شد. در این نامه ذکر شده بود که این طرح مغایر با قانون اساسی است و تبعات مختلفی همچون مهاجرت را به دنبال خواهد داشت.
در عین حال، سید ابوالحسن فیروزآبادی -رئیس مرکز ملی فضای مجازی- با اعلان اینکه طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی پختگی لازم را ندارد، گفته بود که «با توجه به مخالفت وسیع اجتماعی و سایر اشکالات، صلاح نمی دانم که این طرح ادامه پیدا کند»، اعضای شورای عالی فضای مجازی تاکید نمودند با توجه به این که وظیفه قانون گذاری بر عهده مجلس شورای اسلامی است، طرح صیانت نیز در مجلس به سرانجام برسد، اتفاقی که منجر به تصویب کلیات طرح صیانت شده، اما با مخالفت نمایندگان، کان لم یکن تلقی شد.
بعد از به انتها رسیدن تعطیلات رسمی فروردین ماه ۱۴۰۱، مناقشاتی درباره ادامه روند بررسی طرح صیانت در کمیسیون ویژه و یا صحن مجلس شورای اسلامی، بین نمایندگان برقرار شد. البته در جلسه ۲۲ فروردین ماه، قرار شد این طرح با وجود مخالفت نمایندگان و اصرار به بررسی در کمیسیون ویژه، به صحن علنی ارجاع شود.
با این وجود، بنظر می رسد تصمیم نمایندگان مجلس در نهایت به ادامه روند بررسی طرح صیانت در شورای عالی فضای مجازی است. در صورتیکه اعلام گردید نمایندگان مجلس با ادامه کار کمیسیون مشترک مخالفت کردند، در ادامه نیز مهدی سالم، مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام نمود که «با نامه رییس مجلس شورای اسلامی، طرح موسوم به صیانت، جهت بررسی به شورای عالی فضای مجازی ارجاع شد.»
حالا که توپ بررسی صیانت از زمین مجلسی ها خارج شده و به شورای عالی فضای مجازی رسیده است، باید دید این شورا به دبیری فیروزآبادی که ادامه این طرح را به صلاح ندانسته بود، صیانت را به کجا می رساند و آنرا با تغییراتی اساسی به مجلس بازمی گرداند، یا روند قبلی بدون تغییرات چشم گیر، دنبال می شود.
منبع:

1401/01/29
08:11:30
0.0 / 5
772
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers