امنیت غذایی جهان در معرض تهدید هکرهای شرور

امنیت غذایی جهان در معرض تهدید هکرهای شرور

به گزارش مهندس وب ماشین آلات کشاورزی هوشمند مدرن، در مقابل هکرهای شرور صدمه پذیر هستند که ریسکی برای زنجیره تأمین غذای جهانی به شمار می روند.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، این هراس وجود دارد که هکرها بتوانند از حفره های امنیتی سخت افزار کشاورزی مورد استفاده برای کاشت و برداشت محصولات، بهره برداری کنند. غول تولیدکننده ماشین آلات کشاورزی جان دیر می گوید حالا روی ترمیم هر گونه نقطه ضعفی در نرم افزار خود کار می کند.

تحقیقات اخیر دانشگاه کمبریج نشان داده که سمپاشهای خودکار زراعی، پهپادها و برداشت کنندگان رباتیک می توانند هک شوند.

دولت انگلیس و پلیس آمریکا (اف بی آی) اخطار داده اند که تهدید حملات سایبری رو به رشد است. جان دیر می گوید محافظت از مشتریان، ماشین آلات و دیتای آنها، اولویت اصلی به حساب می آید.

فناوری هوشمند بیشتر از پیش برای کارآمدی و بهره وری بیشتر مزارع استفاده می شود. بعنوان مثال برداشت پر زحمت محصولات غذایی حساسی مانند مارچوبه پیش از این توسط ماشین آلات قابل انجام نبود اما جدید ترین نسل رباتهای کشاورزی از هوش مصنوعی بهره برده و دخالت انسان را حداقل می کنند. آنها امکان دارد کمک کنند کمبود نیروی کار برطرف شده یا بازده محصول افزایش پیدا کند اما ریسک امنیتی رشد کرده و به نگرانی نسبت به زنجیره تأمین مواد غذایی که هم اکنون با جنگ در اوکراین و پاندمی کووید تهدید شده، افزوده است.

حتی بزرگترین شرکتها هم در مقابل تبهکاران سایبری در امان نیستند. برخی از آنها از باج افزار برای رمزگذاری اطلاعات و قفل کردن سیستمها استفاده می نمایند. شرکت صنایع گوشتی جی بی اس سال قبل ۱۱ میلیون دلار باج برای آخر دادن به اختلال فعالیتش به دنبال یک حمله سایبری، پرداخت کرد. شرکت کشاورزی آمریکایی AGCO ماه جاری هدف حمله سایبری قرار گرفت که روی تولیدش تأثیر گذاشت.

گروهی از مقامات امنیت سایبری دولتی شامل مقامات انگلیس، آمریکا و استرالیا، در آوریل اخطار دادند که هکرهای تحت حمایت روسیه امکان دارد زنجیره تأمین را بعنوان بخش حیاتی از زیرساخت ملی غربی هدف قرار دهند.

یک هکر قانومند که با نام "سیک کد" شناخته می شود و مایل است ناشناس بماند، به شبکه خبری بی بی سی اظهار داشت: ضعفی در نرم افزار جان دیر کشف کرده است و راهی برای دسترسی به اطلاعات شرکت و دیتای ماشین از راه وب سایتها و اپلیکیشنها پیدا کرده است.

"سیک کد" همینطور صدمه پذیریهایی در سیستمهای "سی ان اچ اینداستریال" پیدا کرده که ماشین آلات کشاورزی نیو هولاند را تولید می کند. وی از این واهمه دارد که طولی نکشد یک هکر پیشرفته صدمه پذیریهای مهمی را پیدا کرده و سبب اختلال بزرگی در زنجیره تأمین غذایی شود که پیش از این هم صدمه پذیر بود.

جیمز جانسون، مدیر امنیت اطلاعات جهانی جان دیر به شبکه بی بی سی اظهار داشت: این شرکت با شماری از هکرهای قانونمند در مورد صدمه پذیریهایی که شناسایی کرده اند، تماس گرفته است. صدمه پذیریهایی که تابحال توسط "سیک کد" کشف شده اند، تهدیدی برای مشتریان یا ماشین آلات آنها ایجاد نمی نماید. هیچ شرکتی همچون جان دیر در مقابل صدمه پذیریها مصون نیست اما ما عمیقا متعهد هستیم و برای محافظت از مشتریانمان و نقشی که در زنجیره تأمین غذای جهان ایفا می کنند، بی وقفه کار می نماییم.

منبع:

1401/03/01
11:16:39
0.0 / 5
869
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers