سنای آمریكا تصویب كرد

ممنوعیت استفاده از تیک تاک در دستگاههای فدرال آمریکا

ممنوعیت استفاده از تیک تاک در دستگاههای فدرال آمریکا

به گزارش مهندس وب، سنای آمریکا به اتفاق آرا، به لایحه ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدیوئی تیک تاک در همه تلفن ها و دستگاههای دولت فدرال آمریکا رای داد.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، این لایحه باید در مجلس نمایندگان آمریکا قبل از این که کنگره برای پایان سال تعطیل شود، به تصویب برسد. لایحه مذکور که حامی اصلی آن جاش هالی، سناتور جمهوریخواه از ایالت میزوری بود، منعکس کننده نگرانی های سیاستمداران آمریکایی نسبت به احتمال استفاده تیک تاک و بایت دنس (شرکت مادر این اپلیکیشن) از اطلاعاتی است که کاربران آمریکایی به اشتراک می گذارند.

سنا در کنگره قبلی، ممنوعیت مشابهی را تصویب کرده بود. جاش هالی در اطلاعیه ای اظهار داشت: تیک تاک، اسب تروجان حزب کمونیست چین است. این اپلیکیشن یک ریسک امنیتی بزرگ برای آمریکاست و تا وقتی که این کشور مجبور است روابطش با چین را به صورت کامل قطع کند، جایی در دستگاههای دولتی ندارد.

متن این لایحه قانونی، استثناهایی برای فعالیتهای اجرای قانون، منافع و فعالیتهای امنیت ملی و تحقیقات امنیتی تحت شرایط خاص در نظر گرفته است.

کریستوفر ری، مدیر اف بی آی، ماه گذشته به کمیته امنیت داخلی مجلس آمریکا اظهار داشته بود: دولت چین امکان دارد از تیک تاک برای کنترل اطلاعات یا نرم افزار میلیونها کاربر استفاده نماید و الگوریتم پیشنهاد این اپلیکیشن که مشخص می کند ویدئوهای بعدی که کاربران مشاهده می کنند، کدام ویدیوها خواهند بود، می تواند برای تاثیرگذاری روی افکار کاربران مورد استفاده قرار گیرد. تحت قانون چین، شرکتهای چینی ملزم هستند آنچه که دولت چین از آنها می خواهد برای اشتراک گذاری اطلاعات یا فعالیت بعنوان ابزار دولت چین را انجام دهند.

پس از این رای، بروک اوبروتر، سخنگوی تیک تاک در اطلاعیه ای اعلام نمود: یک مرتبه دیگر سناتور هالی، قانونی را برای ممنوعیت تیک تاک در دستگاههای دولتی به مرحله تصویب رساند. پیشنهادی که هیچ ارتباطی با پیشبرد منافع امنیت ملی آمریکا ندارد. ما امیدواریم که به جای در پیش گرفتن این مسیر، سناتور هالی از دولت آمریکا بخواهد به سمت توافقی حرکت نماید که در واقع پاسخگوی نگرانی های وی خواهد بود.

دولت بایدن در کوشش برای انعقاد قراردادی با تیک تاک بوده که اجازه می دهد این اپلیکیشن ویدئویی، با اجرای تدابیر ایمنی اضافی در ارتباط با نحوه نگهداری داده های کاربران آمریکایی، به فعالیت خود در این کشور ادامه دهد.

با این حال، تلاش مذکور شکست خورده است؛ توافق نهایی در وزارت دادگستری متوقف مانده است و پرسش های در رابطه با اینکه آیا چنین توافقی از اطلاعات کاربران آمریکایی در مقابل سوء استفاده، حمایت خواهد کرد، وجود دارد. بنظر می رسید طرحی برمبنای توافقی که تیک تاک در ژوئن اعلام نمود و تحت آن، ترافیک داده کاربران آمریکایی از راه سرورهایی کنترل می شد که توسط شرکت اوراکل اداره می شود، اجرا شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طرح دولت ترامپ برای وادار کردن شرکت بایت دنس برای فروش فعالیتهای آمریکایی تیک تاک به شرکتهای آمریکایی پیش از این شکست خورد.

منبع:

1401/09/26
08:19:57
0.0 / 5
517
تگهای خبر: اپل , اپلیكیشن , دستگاه , سرور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers