به دلیل بحران اقتصادی در سال گذشته

اخراج گسترده کارکنان در ۱۵ شرکت فناوری

اخراج گسترده کارکنان در ۱۵ شرکت فناوری

به گزارش مهندس وب، سرنوشت کارمندان فناوری به بحران های مالی گره خورده است. همانطور که اپیدمی کرونا به شکوفایی صنعت و ایجاد مشاغل انبوه دراین بخش منجر گردید، در سال ۱۴۰۱ بحران اقتصادی کارمندان را قلع و قمع کرد.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، در سالی که گذشت جهان رفته رفته از بحران ویروس کرونا خارج شد. این بحران هرچند نتایج زیادی داشت اما به رشد و شکوفایی صنعت فناوری و گسترش نوآوری در آن منجر گردید. از دل کرونا شرکت هایی مانند زوم به وجود آمدند که با بهره بردن از دورکاری کارمندان کسب وکار خودرا رونق بخشیدند. از طرف دیگر خرید لپ تاپ و کامپیوتر های شخصی، فضای ابری نیز به شدت افزوده شد و استفاده از رسانه های اجتماعی به سبب انزوای مردم بیشتر شد، تمام این موارد به شکوفایی این صنعت، افزایش درآمد تبلیغاتی آنلاین والبته استخدام نیروهای جدید منجر گردید.
اما با کاهش بحران و تغییر وضعیت پاندمی، همانطور که اقتصاد دانان پیش بینی می کردند، بهار شرکت های فناوری به خزان تبدیل شد. شرکت هایی که رشد درآمد داشتند و بودجه خودرا صرف توسعه نوآوری های جدید کرده بودند، حالا با رکود اقتصادی روبرو و با کاهش سودآوری و انبوه نیروهای انسانی دست و پنجه نرم می کنند.
تمام این موارد در کنار هزار و یک عامل دیگر سبب شد تا شرکتها به فکر جمع وجور کردن کسب وکارشان بیفتند تا بتوانند این بحران را نیز پشت سر بگذارند. سرراست ترین مسیر برای این وضعیت نیز توقف پروژه های جدید و البته اخراج نیروهای انسانی مازاد بود. همین مورد بسادگی به یک تندباد عظیم در شرکت های فناوری تبدیل شد که طی آن هزاران نیروی انسانی شغل خودرا از دست داده اند. آنچه در زیر می خوانید قسمتی از تندبادی است که کارمندان شرکت های بزرگ فناوری را در سال قبل گرفتار کرد و به بیکاری کشاند.
کارمندان توئیتر گرفتار اخراج های پی در پی
یکی از شرکت هایی که با کاهش شدید کارمندان در سال قبل میلادی روبروشد، توئیتر بود. در ماه اکتبر ۲۰۲۲ ایلان ماسک مدیر ارشد اجرائی اسپیس ایکس و تسلا این شبکه اجتماعی را به قیمت ۴۴ میلیارد دلار خرید و بعد از آن دردسرهای توئیتر شروع شد. وی بعد از به عهده گرفتن مدیریت شرکت تعداد زیادی از کارمندان آنرا اخراج و برخی تیم ها را منحل کرد.
در ابتدا گزارش های اولیه حاکی از آن بود که ماسک تصمیم دارد ۳۷۰۰ نفر از نیروی انسانی این پلت فرم اجتماعی را اخراج کند. با این اقدام که برای کاهش هزینه ها انجام می شد، ۵۰ درصد کارمندان توئیتر تعدیل شدند.
علاوه بر آن کارمندانی که شغل شان در توئیتر حفظ شد باید در محل کار حضور می یافتند.
اما اخراج کارمندان توئیتر به همین جا ختم نشد. چند روز بعد از این ماجرا، ماسک فرمی برای کارمندان ارسال کرد و از کارمندان خواسته بود بین دو گزینه ساعات کار طولانی و خروج از شرکت، یکی را انتخاب کنند. چند ساعت بعد از آنکه برای کارمندان مهلتی تعیین شد تا در یک فرم روی کلمه «بله» کلیک و ساعات طولانی کار با شدت زیاد را قبول کنند، تعداد زیادی از آنها دیدگاه ماسک را رد کردند. بعد از ارسال این فرم نیز حدود ۱۲۰۰ نفر از کارمندان شرکت از شغل شأن کناره گیری کردند.
در این میان ماسک دفاتر شرکت را به مدت چند روز تعطیل کرد تا از خرابکاری احتمالی کارمندانی که شغلشان را ترک می کردند، جلوگیری شود. همین مورد نگرانی هایی را میان کارشناسان و مقامات دولتی درباره ی حفظ امنیت داده های کاربران ایجاد کرد.

ماسک علاوه بر اخراج تعداد زیادی از کارمندانش (برای صرفه جویی در هزینه ها) تغییرات زیادی در شیوه درآمدزایی شرکت به وجود آورده و به عنوان مثال هزینه دریافت تیک آبی توئیتر را از ۳ به ۸ دلار افزایش داد.
اما موج اخراج های توئیتر همچنان ادامه داشت. نشریه اینفورمیشن نیز در گزارشی فاش کرد احیانا این شرکت قسمتی از نیروی انسانی قسمت زیرساخت خودرا اخراج کرده است.
البته تعداد نیروهای اخراجی معین نیست اما تعدادی از مهندسان در توئیتر اعلام نمودند بوسیله ایمیلی به آنها اطلاع داده شده که دیگر شرکت نیازی به همکاری آنها ندارند. بر طبق تخمین وب سایت اینفورمیشن، از زمانی که ایلان ماسک توئیتر را در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی خریده، تعداد کارمندان این شرکت ۷۵ درصد کم شده است.
این شبکه اجتماعی در زمان مدیریت پاراگ آگراوال حدود ۷۵۰۰ کارمند داشت. اما مدتی پس از شروع پروسه اخراج ها، شبکه «اسلک» (پیام رسان داخلی مخصوص شرکت ها) توئیتر حدود ۲ هزار کارمند ثبت شده بودند.
افزایش قربانیان پروسه اخراج های ماسک در تیم هایی که مسئولیت فعال نگه داشتن پلت فرم را دارند، نگرانی ها درباره ی کاهش اعتبار آن در آینده را بیشتر کرد.
از سوی دیگر اخراج نیروها نشان دهنده موقعیت مالی متزلزل توئیتر از زمان شروع فعالیت ماسک در این شرکت است.
درهر حال موج اخراج کارمندان توئیتر ادامه داشت. جالب آنکه ایلان ماسک برای چهارمین بار بعد از آنکه اعلام نمود موج اخراج کارمندان توئیتر پایان یافته، باردیگر عده ای دیگر را اخراج کرد. برپایه گزارشی دیگر و بعد از این رویدادها، حدود ۵۰ تن از کارمندان این شبکه اجتماعی اخراج شده اند اما این رقم احیانا بیشتر است.
ماسک از زمانی که در سال قبل میلادی توئیتر را به قیمت ۴۴ میلیارد دلار خرید بیش از ۸۰ درصد کارمندان تمام وقت شرکت را اخراج کرده است. از ژانویه ۲۰۲۳ میلادی درآمد روزانه شرکت در مقایسه سالانه حدود ۴۰ درصد کم شده است.
توقف پروژه ها و اخراج های کارمندان متا
یکی دیگر از شرکت هایی که در رویارویی با شرایط نامساعد اقتصادی مجبور به کاهش نیروهایش شد، متا، بود. مادر فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ ۱۱ هزار کارمندش را اخراج کرد.
این اولین بار در تاریخچه ۱۸ ساله فعالیت متا بود که چنین حجم گسترده ای از کارمندان شرکت اخراج می شدند.
مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرائی این شرکت در پیامی برای کارمندان نوشت: نه فقط وضعیت تجارت آنلاین به هنجارهای قبلی بازگشته، بلکه رکود اقتصادی، افزایش رقابت و کاهش تبلیغات نشان می دهند کاهش درآمد بیش از میزانی است که من پیش بینی کرده بودم. من درباره ی وضعیت اشتباه کردم و مسئولیت آنرا قبول می کنم.
علاوه بر آن این شرکت برای کاهش هزینه ها برخی پروژه های خود مانند طرح های توسعه و ساخت نمایشگرهای هوشمند و ساعت هوشمند را متوقف کرد.
مدیران ارشد اجرائی متا پلتفرمز علاوه بر لغو پروژه پرتال اعلام نمودند ۵۴ درصد از کارمندان اخراجی در شغل های تجاری فعالیت می کردند و بقیه در مشاغل مربوط به فناوری مشغول بودند. این شرکت آمریکایی واحدهای تماس صوتی و تصویری خودرا با دیگر تیم های پیامرسان ترکیب می کند و یک بخش جدید می سازد تا چالش های سخت مهندسی را برطرف کند.
اما این پایان ماجرا نبود برای اینکه متا نهایی سازی بودجه چند تیم خودرا به تعویق انداخت و کارشناسان خبر از آن دادند که دلیل این امر تصمیم شرکت برای اخراج تعداد بیشتری از نیروها است.
۲ تن از کارمندان فیسبوک فاش کردند یکی از چالش های شرکت در این اواخر فقدان شفافیت درباب بودجه ها و تعداد کارمندان در آینده بوده است.
البته متا به درخواست اظهار نظر در این زمینه پاسخی نداده بود. اما ماجرا به همین جا ختم نشد. در ماه مارس ۲۰۲۳ نیز اخباری درباره ی مرحله بعدی اخراج نیروی کار متا منتشر گردید. طبق این اخبار شرکت مادر فیسبوک تصمیم دارد طی چند ماه آتی مرحله جدیدی از اخراج کارمندان را انجام دهد. حجم نیروی کار اخراجی در مرحله جدید احیانا به اندازه ۱۳ درصد نیروی انسانی است که سال قبل میلادی اجرا شد.
همچنین پیش بینی شد این شرکت برخی پروژه ها و تیم های در رابطه با کاهش نیروی انسانی را نیز تعطیل کند.
متا پلتفرمز (شرکت مادر فیس بوک) اعلام نمود در سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۰ هزار نیروی انسانی دیگر را کم می کند. بدین سان متا اولین شرکت فناوری بزرگی خواهد بود که در میانه رکود اقتصادی عمیق، دومین مرحله از اخراج های عظیم کارمندانش را اعلام نمود.
پس از انتشار این اخبار ارزش سهام متا ۶ درصد رشد کرد. پروسه اخراج کارمندان قسمتی از سازماندهی باردیگر شرکت است که توقف برنامه های استخدام ۵ هزار نیروی جدید، تعطیلی پروژه های کم اهمیت و کاهش لایه های میانی مدیریت را شامل می شود.
پیش از این نیز شرکت متا در اواخر ۲۰۲۲ میلادی اولین مرحله اخراج عظیم کارمندان را اجرا و ۱۱ هزار نفر (۱۳ درصد از نیروی کار خود) را بیکار کرد.
نگرانی ها درباره ی رکود اقتصادی به سبب افزایش نرخ سود بانکی در آمریکا به جرقه ای برای اخراج کارمندان شرکتها تبدیل گشته است.
در این میان شرکت های فناوری زودتر از بقیه پروسه اخراج را آغاز نموده اند و طبق آمار سایت Layoffs.fyi از شروع ۲۰۲۲ میلادی تا حالا بیش از ۲۹۰ هزار کارمند را بیکار کرده اند.
کارمندان تنسنت قربانی رکود اقتصاد
سیل اخراج شرکتها فقط به غول های فناوری آمریکایی محدود نبود. بگفته ۴ منبع مطلع تنسنت شرکت چینی فناوری نیز قسمتی از کارمندانش در بخش های پخش ویدئو، بازی کامپیوتری و رایانش ابری را اخراج کرده است.
این پروسه ۳ بخش از ۶ کسب وکار بزرگ تنسنت را در بر گرفت که شامل پلت فرم و محتوا (PCG)، پلت فرم های ویدئو و خبری، بخش سرگرمی تعاملی مبتنی بر بازی های رایانشی (IEG) و گروه صنایع هوشمند و ابررایانشی(CSIG) می شود.
به گفته دو منبع مطلع تعدادی از کارمندان بخش IEG فقط یک هفته پیش از اخراج از تصمیم شرکت با خبر شدند.
این درحالی است که تنسنت در ماه آگوست تنسنت اعلام نمود تعداد کارمندانش در آخر ژوئن ۲۰۲۲ میلادی از ۱۱۶ هزار و۲۱۳ نفر به ۱۱۰ هزار و ۷۱۵ نفر کم شده است.
اخراج کارمندان با راندمان پایین در گوگل
سیل اخراج ها کم کم فراگیر شد و دامن گوگل را نیز گرفت. شرکت TCI Fund Management که از سال ۲۰۱۷ میلادی از سرمایه گذاران آلفابت شده معتقد می باشد شرکت تعداد زیادی کارمند دارد و هزینه مربوط به هرکارمند نیز بسیار بالا است.
به گفته TCI Fund Management آلفابت یکی از شرکت های سیلیکون ولی است که بالاترین دستمزد را به کارمندان می دهد. علاوه بر آن تعداد کارمندان آن نیز از ۲۹۱۷ میلادی تا حالا سالانه ۲۰ درصد رشد و از آن زمان تا حالا بیش از ۲ برابر رشد کرده است.
پس از این اخبار، آلفابت (شرکت مادر گوگل) در یادداشتی برای کارمندانش اعلام نمود به سبب وضعیت اقتصادی ۱۲ هزار نفر از نیروهای انسانی اش را اخراج می کند.
نیروهای اخراجی بیشتر به بخش های توسعه هوش مصنوعی و همچنین کارکنانی مربوط بودند که از پروژه های آزمایشی پشتیبانی می کنند. این میزان شامل ۶ درصد از نیروی کار شرکت بود.
البته باید توجه داشت نیروی انسانی آلفابت در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی حدود یک سوم بالا رفته بود. بعد از اعلام این خبر ارزش سهام شرکت ۴ درصد رشد کرد. ساندار پیچای مدیر آلفابت در یادداشتی برای کارمندانش مسئولیت کامل تصمیماتی که به اخراج کارمندان منجر گردیده است را برعهده گرفت.

پیچای که اخیراً شیوه پرداخت دستمزد او تغییر نمود و بیش از پیش به عملکرد وی وابسته شده، در یادداشتی نوشته است: در موقعیتی قرار گرفتیم که تمرکز خودرا بیشتر نماییم و هزینه پایه، نیروی انسانی مستعد و همین طور سرمایه خودرا به اولویت ها اختصاص دهیم.
سوزانا استریتر یکی از مفسرین موسسه «هاگریوز لنزداون» در این زمینه می گوید: رشد درآمد تبلیغات کم شده است. از طرف دیگر رقابت نیز درحال افزایش است و آلفابت با رقبای قدرتمندی در تیک تاک و اینستاگرام روبرو است. از طرف دیگر این شرکت برای حفظ کاربران یوتیوب نیز درحال تلاش است. در این میان با چندمیلیارد دلار جریمه به دلیلهای نقض قوانین دست و پنجه نرم می کند.
برنامه آمازون برای اخراج ۱۸ هزار نفر
علاوه بر توئیتر و متا، سال قبل آمازون نیز اعلام نمود ۱۸ هزار کارمندش را اخراج می کند. آمازون قسمتی از کارمندان خود در آمریکا، کانادا، کاستاریکا را تا طی یک روز اخراج کرد. طبق یادداشت شرکت برای کارمندانش این قسمتی از برنامه شرکت برای اخراج ۱۸ هزار نیرو است.
این درحالی است که در آپدیت سایت اطلاع رسانی تنظیم و بازآموزی کارگران (WARN) اعلام شده بود این شرکت ۲۳۰۰ کارمند خودرا در سیاتل و بلویو اخراج می کند. طبق قانون کار آمریکا شرکت هایی که تعداد انبوهی نیروی انسانی را اخراج می کنند، باید از ۶۰ روز قبل به کارمندان اطلاع دهند.
اندی جسی مدیر ارشد اجرائی آمریکا در سالی که گذشت اعلام نموده بود آمازون حدود ۶ درصد از نیروی های کار شرکتی یا حدود ۳۰۰ هزار نفر را اخراج می کند. پروسه تعدیل نیرو بیشتر شامل کارمندان بخش تجارت الکترونیک و منابع انسانی بود.
۱۳ درصد کارمندان لیفت بیکار شدند
شرکت تاکسی اینترنتی «لیفت» نیز طی یادداشتی به کارمندانش اعلام نمود ۱۳ درصد از نیروی کار خود یا ۷۰۰ نفر را اخراج می کند.
لوگان گرین و جان زمیر بنیانگذاران «لیفت» در یادداشتی برای کارمندان دلیل اخراج نیروها را احتمال رکود اقتصادی در سال آینده میلادی و همین طور رشد تورم و افزایش هزینه های بیمه تاکسی اینترنتی اعلام نمودند.
در سال ۲۰۲۲ میلادی ارزش سهام شرکت حدود ۷۱ درصد کم شده که نشان دهنده کاهشی بیش از ۵۰ درصد در شاخص نزدک است.
اخراج کارمندان سیلز فورس برای نجات شرکت
طبق گزارش نشریه تک کرانچ، شرکت سازنده نرم افزار سلیز فورس (Salesforce) در سال قبل چند صد نفر از کارمندانش را اخراج کرد. برپایه گزارشی مربوط به سرمایه گذاران، ایمی ویور مدیر ارشد مالی CFO این شرکت اعلام نمود مؤسسه خواهان دستیابی به سودآوری بیشتر است و همزمان می خواهد حاشیه عملیاتی خودرا تا ۲۰۲۶ میلادی به ۲۵ درصد برساند.
این درحالی است که ارزش سهام سلیز فورس امسال میلادی ۳۸ درصد کم شده است.
اخراج کارمندان مایکروسافت در سطح جهان
مایکروسافت نیز در اکتبر ۲۰۲۲ اعلام نمود حدود ۱۱ هزار نفر از کارمندان خود در سراسر جهان را اخراج می کند. هرچند اخراج این تعداد نیرو قابل توجه است، اما این تعداد کمتر از ۵ درصد ۲۲۱ هزار کارمند مایکروسافت در سراسر جهان است. این کاهش مربوط به مشاغل در بخش ها و سطوح و مناطق جغرافیایی مختلف است.
طبق اطلاعات موجود این شرکت تصمیم گرفته بود تعداد کارمندان بخش های مهندسی را کم کند. از طرف دیگر یک منبع داخل مایکروسافت احتمال اخراج یک سوم نیروهای این بخش را فاش کرده بود.
این مرحله از اخراج نیروهای انسانی نسبت به سالهای قبل بسیار وسیع تر است. طبق آمار مربوط به ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲، مایکروسافت ۲۲۱ هزار کارمند تمام وقت دارد که ۱۲۲ هزار نفر از آنها در آمریکا و ۹۹ هزار نفر در سراسر جهان مشغول فعالیت هستند.
مایکروسافت در اطلاعیه ای مربوط به این امر می گوید: ما نیز مانند تمام شرکتها اولویت های کسب وکارمان را بررسی می نماییم و منطبق بر آن اقداماتی انجام می دهیم.
همچنین مایکروسافت تصمیم گرفت پروژه های بلندپروازانه خودرا محدودتر کند. این شرکت در یک پست وبلاگی اعلام نمود پلت فرم واقعیت مجازی اجتماعی خود به نام AltspaceVR را تعطیل می کند.
وب سایت «ویندوز سنترال» در گزارشی فاش کرد مایکروسافت تصمیم گرفته تمام تیم Altspace VR را به عنوان قسمتی از سازمان حذف کند. بلومبرگ نیز در گزارشی اشاره کرده مایکروسافت تعداد کارمندان تیم «هولولنز» را کاهش داده است.
تیک تاک مجبور به اخراج کارمندان بخش های مختلف
علاوه بر تنسنت، اپ چینی تیک تاک نیز تا پایان ۲۰۲۲ میلادی صدهاتن از کارمندان خود در بخش های مختلف را اخراج کرد. کاهش نیروی انسانی در زیرمجموعه Douyin (معادل چینی تیک تاک برای داخل کشور) و همین طور بخش های عملیاتی بازی رایانشی انجام شده است. کاهش این تعداد نیروی انسانی نشان دهنده درصد کمی از کارمندان بایت دنس است. این اقدام قسمتی از تلاش شرکت برای کاهش هزینه ها بود.
پیش از آن نیز تیک تاک اعلام نموده بود تعداد کارمندان خودرا در روسیه کم می کند. بعد از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه و اجرای قوانین سختگیرانه درباره ی انتشار محتوا، اپ اشتراک گذاری ویدئوی کوتاه قابلیت های پخش زنده و آپلود محتوای جدید را در این کشور متوقف کرد.
استارت آپ سوئدی نیروهای خودرا تعدیل کرد
شرکت سوئدی اسپاتیفای که در زمینه پخش موسیقی فعالیت دارد برای کاهش هزینه هایش برخی از نیروهایش را اخراج کرد. بدین سان اسپاتیفای به گروهی از شرکت های فناوری مانند آلفابت، آمازون و مایکروسافت پیوست که اخیراً هزاران کارمند خودرا اخراج کرده اند. بلومبرگ با انتشار این خبر به نقل از منابع آگاه فاش کرد هنوز تعداد افراد اخراجی مشخص نشده است.
اخراج کارمندان و کاهش دستمزد مدیران اینتل برای خروج از بحران
در این میان شرکت تراشه سازی اینتل که در دوران پاندمی با رشد روبرو شده بود، نیز ناگزیر به اخراج کارمندان و کاهش حقوق مدیران خود شد تا بتواند سرپا بماند.
این درحالی بود که گزارش پیش بینی فروش شرکت کمتر از انتظارات بود و دلیل آن باختن سهم بازار به رقبای دیگر و روند نزولی بازار کامپیوتر های شخصی است.
یک منبع مطلع فاش کرد کاهش دستمزد از ۵ درصد برای کارمندان رده میانی تا ۲۵ درصد برای مدیر ارشد اجرائی اینتل (پت گلسینگر) را شامل می شود. هر چند دستمزد نیروی کار پاره وقت این شرکت کاهش نمی یابد. همین طور طبق گفته این منبع مطلع کاهش دستمزد برای کارمندان سطح نایب مدیریت ۱۰ درصد خواهد بود و مدیران ارشد اجرائی با ۱۵ درصد کاهش دستمزد روبرو می شوند.
سخنگوی اینتل در اطلاعیه ای اعلام نمود این تغییرات بیشتر روی مدیران ارشد تأثیر می گذارد و به پشتیبانی از سرمایه گذار و در کل نیروی کار کمک می نماید.
اینتل اعلام نموده بود حاشیه سود آن کم شده و از طرف دیگر بازار کامپیوتر های شخصی بعد از چند سال رشد در وضعیتی نزولی قرار داد. مدتی بعد، این شرکت اعلام نمود به حدود ۲ هزار کارمندش در ایرلند پیشنهاد داده ۳ ماه مرخصی بدون حقوق دریافت نمایند. این قسمتی از اقدامات شرکت برای صرفه جویی در هزینه ها بود.
به طور دقیق تر اینتل به کارگران بخش تولید پیشنهاد داده تا به عنوان قسمتی از یک برنامه مرخصی داوطلبانه، مرخصی بدون حقوق بگیرند. اینتل در ایمیلی در این زمینه نوشت: برنامه های مرخصی داوطلبانه به ما فرصت می دهد تا در کوتاه مدت هزینه هایمان را کاهش دهیم و گزینه های مرخصی جالبی به کارمندان پیشنهاد نماییم.
همچنین این شرکت در بیانیه خود اعلام نمود نیروهای با استعداد بخش مهمی از کسب وکار آن در ایرلند هستند. هم اکنون اینتل ۵ هزار کارمند در سراسر ایرلند دارد.
اخراج ۲ هزار کارمند شرکت پرداخت الکترونیک
سیل اخراج کارمندان غول های فناوری به شرکت پرداخت الکترونیک پی پل نیز رسید. این شرکت تصمیم گرفت حدود ۲ هزار کارمند را اخراج کند.
دن شولمن، رئیس و مدیر ارشد اجرائی پی پل در این زمینه اظهار داشت: ما با کارمندانی که شرکت را ترک می کنند با احترام و همدردی برخورد می نماییم، بسته سخاوتمندانه ای برای آنها درنظرگرفته ایم و در صورت نیاز برای آنها مشاور و پشتیبان فراهم می نماییم. من شخصاً از کارهای آنها برای پی پل تقدیر می کنم. بدین سان پی پل به لیست شرکت های فناوری افزوده شد که در ماه های اخیر نیروهای انسانی خودرا اخراج کرده اند.
اخراج ۶ هزار کارمند دل به سبب کاهش تقاضا برای رایانه
شرکت دل نیز در اوایل ۲۰۲۳ میلاد قصد خود برای اخراج ۶۶۵۰ کارمند یا حدود ۵ درصد نیروی انسانی خود در سراسر جهان را اعلام نمود. دلیل این امر کاهش تقاضا برای کامپیوتر های شخصی اعلام شده بود.
جف کلارک یکی از مدیران ارشد عملیاتی دل در یادداشتی برای کارمندان نوشت: این شرکت در بازار با آینده ای مبهم روبرو است. وی در این یادداشت همین طور نوشته بود اقدامات پیشین شرکت برای کاهش هزینه ها همچون توقف استخدام نیروی جدید و وضع محدودیت بر سفر کافی نبوده است. سخنگوی دل در این زمینه به بلومبرگ اظهار داشت: تغییر ساختار بخش های شرکت و کاهش نیروی انسانی فرصتی برای ایجاد کارآمدی است.
آغاز دوران رکود زوم با اخراج ۱۳۰۰ کارمند
در کنار غول های فناوری، شرکت هایی که در دوره کرونا به سودآوری دست یافته و یک شبه ثروتمند شدند نیز با مشکل برخورد کردند. یکی از آنها شرکت ارتباطات ویدئویی زوم بود که اعلام نمود ۱۳۰۰ کارمند خودرا اخراج می کند برای اینکه تقاضا برای خدمات ویدئوکنفرانس این شرکت با افول پاندمی کرونا کم شده است.
ارزش سهام این شرکت که سال قبل ۶۳ درصد کم شده بود، بعد از انتشار این خبر ۹.۹ درصد رشد کرد اما همین طور تبادل آن در بازار اندک بود. اریک یوان مدیر ارشد اجرائی زوم همزمان با بیان اخراج حدود ۱۵ درصد از نیروی انسانی شرکت اعلام نمود در سال مالی آینده دستمزد خودرا ۹۸ درصد می کاهد و از پاداش خود صرف نظر می کند.
او در این زمینه اظهار داشت: ما خستگی ناپذیر کار کردیم، ولی اشتباهاتی نیز انجام دادیم. ما به اندازه کافی وقت صرف تحلیل تیم هایمان یا ارزیابی رشد متناسب خود نکردیم و آنرا اولویت خود قرار ندادیم. طبق اسناد قانونی ثبت شده، زوم حدود ۵۰ تا ۶۸ میلیون دلار هزینه های مربوط به اخراج کارکنان را متحمل خواهد شد. این شرکت اعلام نمود بخش زیادی از این مبلغ در سه ماهه اول سال مالی ۲۰۲۴ هزینه خواهد شد.
طی دوران قرنطینه همه گیری کرونا این شرکت به سرعت رشد کرد اما بعد از آن رشد درآمدش کند شد. درآمد شرکت در ۲۰۲۱ میلادی ۴ برابر و سودآوری آن ۹ برابر رشد کرد. اما مفسرین پیش بینی می کنند درآمد زوم در سال مالی ۲۰۲۲ میلادی فقط ۶.۷ درصد رشد کرده است و سودآوری شرکت در همین سال ۳۸ درصد کم شده است.
اریکسون ۸۵۰۰ کارمندش را اخراج می کند
پس از غول های فناوری پس لرزه بحران اقتصادی به شرکت های ارتباطاتی نیز رسید. در همین زمینه شرکت اریکسون در سالی که گذشت در یادداشتی که برای کارمندانش اعلام نموده بود، به عنوان قسمتی از طرح کاهش هزینه هایش، ۸۵۰۰ نفر از نیروهای انسانی خودرا در سراسر جهان اخراج می کند.
مدیرارشد اجرائی اریکسون در این یادداشت نوشته بود: شیوه مدیریت اخراج کارمندان باتوجه به روش های مختلف در هر کشور متفاوت خواهد بود. این شرکت که بیش از ۱۰۵ هزار کارمند در سراسر جهان دارد، حدود ۱۴۰۰ کارمندش را در سوئد اخراج می کند. شرکت تولید کننده تجهیزات مخابراتی سوئدی در دسامبر ۲۰۲۲ میلادی اعلام نمود تا پایان ۲۰۲۳ میلادی ۹ میلیارد کرون (معادل ۸۸۰ میلیون دلار) از هزینه هایش را می کاهد برای اینکه تقاضا در بعضی بازارها همچون آمریکای شمالی کم شده است.

1402/01/12
19:38:35
0.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers