رئیس مركز تحقیقات شهر هوشمند ایران خبر داد

راه اندازی کمیته ملی شهر هوشمند در دانشگاه تهران

راه اندازی کمیته ملی شهر هوشمند در دانشگاه تهران

مهندس وب: رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران از ارائه پیشنهاد تشکیل «هاب شهر هوشمند» و راه اندازی کمیته ملی شهر هوشمند با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران آگاهی داد.


دکتر امین فرجی، دانشیار دانشگاه تهران در گفت و گو ایسنا، با بیان اینکه در خاصیت های شهر هوشمند برمبنای تعاریف و مبنا در نقاط مختلف دنیا تفاوت هایی وجود دارد، اظهار داشت: اما با این وجود منابع و مراجع جهانی شاخص هایی را برای شهر هوشمند تعریف کرده اند که می توان از آن به عنوان خط کشی برای ارزیابی شهرها بهره برد.
وی افزود: برای این مساله مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران برای دستیابی به آن شاخص ها سامانه ای را تحت عنوان سامانه «رتبه بندی و تعالی شهرهای هوشمند ایران» طراحی کرده است که فلسفه و هدفش سنجش و ارزیابی شهرهای هوشمند برای ارائه بهترین راه حل بمنظور دستیابی بهتر و سریع تر به اقدامات، اهداف و فاکتورهای شهر هوشمند جهت حل مسائل و مشکلات شهری است.
رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران، با بیان اینکه این سامانه با همکاری شهرداری تهران و وزارت کشور طراحی شده است، اظهار داشت: در این خصوص مقدمات و اقداماتی هم تعریف شده است که امید می رود در آینده نزدیک عملیاتی شوند تا در نهایت بتوانیم تصویر روشنی از حرکت شهرهای ایرانی به سمت هوشمندسازی را به نمایش بگذاریم.
دکتر فرجی در پاسخ به این پرسش که شهر هوشمند مقرر است چه نیازی از کشور را برطرف کند؟ اظهار داشت: در حقیقت در دنیای دیجیتالی فعلی یا اصطلاحاً دنیای برپایه فناوری ها و نوآوری ها و در عصری که از آن به عنوان عصر اقتصاد دیجیتالی، اقتصاد دانش بنیان یا هوشمند یاد می شود، اصلی ترین موضوع حل چالشی به نام «برطرف کردن بیکاری جوانان به عنوان مهم ترین چالش اقتصادی شهرها» است.
وی افزود: به ویژه با وجود نسل جوان فعالی که همیشه تهدید مهاجرت آنها از کشور وجود دارد، باید در درجه نخست به توسعه اکوسیستم نوآوری اندیشید که یکی از مسیرها و روندهای شهر هوشمند است و می توان بواسطه آن به شکل جدیدی از اقتصاد دست یافت.
رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران، با بیان اینکه انتظار داریم با شکل جدید اقتصاد در شهر هوشمند مشکل اشتغال جوانان برطرف و متعاقب آن از پدیده مهاجرت جوانان برای توسعه هر چه بیشتر ایران اسلامی جلوگیری شود، اظهار داشت: به عنوان مثال کشور اسپانیا و بطور خاص شهر بارسلون اقدامات مختلفی را در عرصه های مختلف خصوصاً گردشگری در امتداد ایجاد شهر هوشمند انجام داده است یا حتی سنگاپور که همیشه در رنکینگ های جهانی بهترین رتبه ها را کسب کرده است و یا کشورهای حوزه خلیج فارس نظیر امارات متحده عربی که نمود بارز آن در نمایشگاه سالانه «جی تکس» در دبی است.
دکتر فرجی با بیان اینکه هدف اصلی هوشمندسازی شهرها بهره گیری از ابزارهای جدید نظیر توکه نایز کردن و استفاده بهینه از ظرفیتهای اقتصادی می باشد، توضیح داد: این یک قاعده و بازی «برد – برد» است، به شرطی که همه بازیگران در این اکوسیستم در پروسه طراحی شهر هوشمند مشارکت داشته باشند.
نقش دانشگاه و صنعت در ایجاد شهر هوشمند
وی، در ارتباط با نقش دانشگاه و صنعت در ایجاد شهر هوشمند، اشاره کرد: اگر موضوع را به عنوان یک مثلث در نظر بگیریم، بطور قطع در مرکز مثلث حکمرانی قرار دارد که فلسفه ایجادش بحث رگولاتوری و تنظیم گری است؛ اما دانشگاه ها می توانند در عرصه R&D (تحقیق و توسعه) در ارتباط با ایجاد شهر هوشمند نقش بی بدیلی را بازی کنند و طبیعتاً صنعت هم می تواند در عرصه سرویس و حتی حوزه تولید محصولات(product) و یا در قالب خدمت خدمات هوشمندی ارائه کند.
رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران با بیان اینکه حلقه اتصال و بخش کلیدی در ایجاد شهر هوشمند بازیگران اصلی یعنی همان مردم هستند، توضیح داد: اگر قصد دارید در شهر هوشمند کالایی تولید و یا خدمتی ارائه کنید، باید در درجه نخست اقتضائات و مختصاتی که مقرر است مصرف کننده آن باشند را بشناسید، نمی توانید بدون در نظر گرفتن این خاصیت ها و خصوصیات در ایجاد شهر هوشمند موفق باشید؛ همچون خاصیت های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و حتی بوم طبیعی و اکوسیستم آن محیط یعنی خاصیت های جغرافیایی آن محیط که حتی می تواند در نوع استفاده از برخی محصولات و خدمات تأثیرگذار باشد.
دکتر فرجی با تاکید مجدد بر اینکه نمی توان بدون شناخت همه این موارد، کالایی تولید یا خدماتی ارائه کرد که برای مردم قابل استفاده باشد و همه از آن منتفع شوند، اظهار داشت: اگر مقرر است این بازی یک طرفه باشد و بدون در نظر گرفتن خاصیت های افراد فقط با این هدف و فرض که یک مجموعه انفرادی محصول یا خدمتی تولید نماید، بطور قطع نمی توانیم بگوئیم که همه بازیگران و اکوسیستم ها از آن منتفع شده اند، فقط زمانی این اتفاق می افتد که همه بازیگران در پروسه این طراحی مشارکت داشته باشند.
پیشنهاد «هاب شهر هوشمند» کوشش برای گردهم آوردن همه اتفاقات بمنظور ایجاد شهر هوشمند
وی با بیان اینکه برای دستیابی به شهر هوشمند پایدار مبتنی بر نیازهای مردم چاره ای جز توجه و تمرکز بر اکوسیستم نداریم، افزود: ما برای این مساله در مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران کمیته ای را با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تحت عنوان «کمیته ملی شهر هوشمند» متشکل از ۱۹ عضو شامل ۱۶ عضو حقوقی و ۳ عضو حقیقی تشکیل داده ایم.
رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران، اضافه کرد: بنا بر همین موضوع است که می توانیم نیازها و مسائل را با تاکید بر همه بازیگران احصاء نماییم و این اتفاق مقدور نیست، جز اینکه همه کارهای پراکنده در مناطق بزرگ شهری و با جمعیت بیش از یک میلیون نفر جمعیت را در قالب هم افزایی و یکپارچه سازی گرد هم آوریم؛ بدین جهت برای این مساله ایجاد «هاب شهر هوشمند» را پیشنهاد داده ایم.
دکتر فرجی توضیح داد: برای اینکه بتوانیم اتفاقات این حوزه را در کنار هم و در یک مجموعه واحد جمع نماییم، کوشش های فراوانی شده است که از آن جمله تشکیل کمیته و دیگری پیشنهاد ایجاد هاب شهر هوشمند است. امید می رود حکمرانی و حاکمیت با تنظیم گری و توسعه اکوسیستم مناسب این اتفاق را تسهیل کند تا ما بتوانیم در آینده نزدیک شاهد ایجاد Unicorn ها و کسب و کارهای بزرگی باشیم که بتوانند چرخ اقتصاد کشور را فراتر از اقتصاد نفتی و اقتصاد مبتنی بر ساخت و ساز شهری هدایت کند.
وی، ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر چالش های موجود در بعضی شهرها بوسیله پروسه هوشمندسازی حل و فصل شود و شاهد شهرهای سبزتر، زیست پذیرتر و در یک کلمه «به گشت عرصه شهری» باشیم.
این دانشیار دانشگاه تهران، در تعریف شهر هوشمند اظهار داشت: قبل از تعریف شهر هوشمند باید یک نگاه و سیر تاریخی به تطور شهر هوشمند در دنیا داشته باشیم؛ شهری که با عنوان هوشمند و با ادبیات برنامه ریزی در دنیا جا افتاد و بسیار از آن استفاده می شود.
دکتر فرجی با بیان اینکه شهر هوشمند در دنیا سومین نسل خودرا پشت سر گذاشته است، تصریح کرد: اولین نسل شهر هوشمند دهه ۹۰ میلادی بوجود آمد، این شهرهای هوشمند مبتنی بر سنسورها بودند؛ یعنی باتوجه به تبعات انقلاب سوم صنعتی شهرهای هوشمند برپایه فناوری های جدید شکل عینی به خودشان گرفتند اما در اوایل قرن ۲۱ مفهوم شهر هوشمند از نظر تعریف گرفتار تغییر و تحولاتی شد و دیگر برآیند و خروجی شهر هوشمند تنها ایجاد مجموعه ای از سنسورها نبود.
وی، اشاره کرد: نسل دوم شهر هوشمند درباره ی نیاز روز جامعه جهانی و شهرها در اقصی نقاط جهان خصوصاً با افزایش سطح آلودگی های زیست محیطی شهرهای هوشمند مفهوم زیروکربن یا صفر کربن تعریف شد به عبارت دیگر در نسل دوم شهر هوشمند شهرهایی شدند که فلسفه و هدفشان، دستیابی به محیط های تمیزتر یا اصطلاحاً کاهش حجم آلودگی های زیست محیطی بود.
نسل سوم شهر هوشمند مبتنی بر نیازها و اقتضائات مردم است
رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران، افزود: اما نسلی که ما اکنون در آن به سر می بریم یا همان شهرهای هوشمند نسل سوم، شهرهایی مبتنی بر نیازها و اقتضائات مردم است؛ از همین رو شهرهای هوشمند در این نسل را شهرهای مردم محور یا شهروندمحور یا Citizen Center می دانند، چون اصل بر این است که استفاده کنندگان و بهره برداران نهایی شهرهای هوشمند در سرتاسر جهان، شهروندانی هستند که چه در نقاط شهری یا حتی پهنه های روستایی حضور دارند.
دکتر فرجی با بیان اینکه تا وقتی که شهرهای هوشمند مورد استفاده مردم قرار نگیرند، عملاً نمی توانیم آنرا یک محصول یا خروجی با نام شهر هوشمند بدانیم، اظهار داشت: تعریف های مختلفی درباره ی شهر هوشمند ارائه شده است که در این رابطه می توان از اصطلاح جنگ تعاریف هم بهره برد.
وی با بیان اینکه تنوع شهر هوشمند به تنوع شهرها در سرتاسر جهان خصوصاً در ایران برمی گردد، تصریح کرد: در ایران حدود ۱۵۰۰ شهر وجود دارد که از این تعداد بخش محدودی (حدود ۵۴ شهر)، شهرهایی با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت (اکثراً شهرهای کوچک) هستند.
این دانشیار دانشگاه تهران، با بیان اینکه تنوع شهر هوشمند به تنوع شهرهای جهان مرتبط می باشد، در تعریف شهر هوشمند اظهار داشت: شهر هوشمند شهری است که در آن تصمیمات به درستی گرفته می شود، مسیر درستی را انتخاب می کند و آینده قابل پیش بینی دارد. این ۳ بخش از شهر هوشمند در خودش قیدهایی هم دارد.
دکتر فرجی، افزود: در بخش اصلی تعریف شهر هوشمند که باید تصمیمات درستی گرفته شود، ارتباط نزدیک و بدون تردیدی با فناوری های عصر جدید وجود دارد. در این رابطه نکته قابل توجه کلان داده است. تا وقتی که ما نسبت به یک پدیده یا نسبت به محیط خود، آگاهی و شناخت کافی نداشته باشیم، نمی توانیم تصمیمات درستی بگیریم، پس وقتی درباره ی تصمیم درستی صحبت می نماییم، پایه و مبنای آن تصمیم کلان داده است.
وی با بیان اینکه کلان داده می تواند به ما کمک نماید بوسیله Data Mining (داده کاوی) محیط خودرا بهتر بشناسیم، اشاره کرد: بدین ترتیب تصمیمات درستی گرفته می شود که خروجی این تصمیمات «به گشت عرصه شهری» است.
رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران، با اشاره به ۲ خاصیت دیگر شهر هوشمند که مسیر درست و آینده قابل پیش بینی است، اظهار داشت: مسیری که مقرر است درست انتخاب شود، بطور قطع به فناوری های زیادی نظیر هوش مصنوعی، بلاک چین یا ابزارهای جدید VR و AR که به سیمولیشن کردن پدیده های شهری کمک می نماید، مجهز است تا بتوانیم مسیر درستی را انتخاب نماییم.
دکتر فرجی با بیان اینکه نکته اساسی در اینباره کاهش عدم قطعیت ها در آینده است، افزود: چون شهری که در آن عدم قطعیت، فراوان است خیلی از تصمیمات در خوف و رجا گرفته می شود و عملاً نمی توان در آن از پدیده هایی نظیر ثبات سرمایه گذاری و... صحبت کرد.
وی با بیان اینکه نکته اصلی که شاید تصور چندان درستی هم نباشد، این است که خود شهر هوشمند را به عنوان یک محصول بدانیم، تصریح کرد: این در شرایطی است که شهر هوشمند یک بستر یا ابزاری است که مقرر است به یک محصول که همان ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان است، برسد.
هدف از ساختن شهر هوشمند ایجاد محیط شهری پایدار جهت زندگی آسوده مردم است
این دانشیار دانشگاه تهران با بیان اینکه ما شهر هوشمند می سازیم که بتواند عرصه شهری یا محیط شهری پایدارتری را برای مردم فراهم آورد، تا مردم بتوانند در آن شهر آسان تر زندگی کنند، تصریح کرد: بطور قطع این مفهوم با مفهوم شهر دانش دانشگاه تهران تفاوت های فراوانی دارد و نمی توان این ۲ را یکسان تلقی نمود، شاید شهر دانش قسمتی از پروژه شهر هوشمند باشد، اما شهر هوشمند نیست.
دکتر فرجی توضیح داد: هدف از ایجاد شهر هوشمند در درجه نخست برطرف نمودن چالش های موجود در شهرهای سراسر ایران است، ما در شهرهای مان مسائل و مشکلات فراوانی داریم؛ چه شهرهایی که بصورت ارگانیک به وجود آمده اند و چه شهرهایی که با برنامه ریزی و چه شهرهایی که بوسیله تبدیل روستا به شهر به وجود آمده اند که دسته سوم شهرهای اخیر و معاصر هستند.
وی با بیان اینکه هر کدام از این شهرها خود مشکلاتی دارند، اضافه کرد: از آن جمله می توان به وجود ۲۷۰۰ محله ناکارآمد با بافت فرسوده و به مساحت بیش از ۷۰ هزار هکتار در سراسر کشور اشاره نمود که بیشتر شهرهای ما با این مسأله دست به گریبان هستند.
رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران، موضوع دفع و یا بازیافت پسماندهای جامد و زائد شهری را از دیگر چالش های خیلی از شهرها خصوصاً شهرهای شمالی به دلیل شرایط خاص زیستی آنها برشمرد و اضافه کرد: مسأله ترافیک از دیگر مسائل شهرهای کوچک و متوسط خصوصاً شهرهای توریستی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
دکتر فرجی، مسائل مالی و اقتصادی را از دیگر چالش های موجود در شهرهای کشور دانست و تصریح کرد: چون شهرهایی که ما درباره ی آنها صحبت می نماییم، چه جنس اقتصاد شهری شان و چه خود شهرداری ها درآمد پایداری ندارند (با وجود تصویب قانون درآمد پایدار در سال گذشته) بدین جهت می تواند محمل خوبی برای تحقق این اتفاق باشد.
وجود لطمه های اجتماعی در شهرها از اصلی ترین انگیزه ها برای ایجاد شهرهای هوشمند در ایران
وی، توضیح داد: ماده ۱ قانون درآمد پایدار که بخشنامه اجرائی آن هم امسال تدوین شده است، محلی جهت استفاده از ابزارها، روش ها و تکنولوژی های جدید است. در عرصه های دیگر نظیر حوزه های اجتماعی بحث لطمه های اجتماعی نظیر دزدی ها، کیف قاپی ها... مجموعه یا پکیجی از دیگر چالش هاست که این مساله می تواند یکی از اصلی ترین انگیزه ها برای حرکت به سمت ایجاد شهرهای هوشمند در ایران به ویژه موضوع توسعه اکوسیستم نوآوری و کوشش برای خلق اقتصاد دانش بنیان باشد.
این دانشیار دانشگاه تهران، افزود: از دیگر انگیزه ها برای ایجاد شهر هوشمند ایجاد اقتصاد دانش بنیان با هدف جدا کردن اقتصاد نفتی در مقیاس ملی و اقتصاد مبتنی بر ساخت و ساز در حوزه شهری است و شاید اصلی ترین هدف برای ایجاد شهرهای هوشمند در کشور باشد.
دکتر فرجی اظهار داشت: قصد ما در مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران، یکپارچه کردن فعالیت ها و حل معضلات و چالش های شهرهای سراسر کشور است و در این خصوص اقداماتی را هم پیش برده ایم و کارهایی را به ویژه در عرصه مطالعاتی و طراحی صنعت های سیاستی و مطالعاتی انجام داده ایم تا بتواند راهنمای عمل یا به اصطلاح انگلیسی ها تول کیدز خوبی برای مدیران شهری بمنظور حل چالش های شهر هوشمند باشند.
سازمان های بین المللی تعیین کننده فاکتورهای شهر هوشمند
وی با بیان اینکه در مقیاس بین المللی مطالعات و فاکتورهای متنوعی برای شهر هوشمند طراحی شده است، اضافه کرد: شاید یکی از منابع و مراجعی که بطور مکرر در این عرصه نسخه های جدیدی از این شاخص ها منتشر نموده است، مجموعه ITU یا سازمان جهانی مخابرات(اتحادیه جهانی مخابرات) است که در کنار آن سازمان جهانی استاندارد یا همان ISO هم شاخص هایی را در این عرصه ارائه کرده است.
رییس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در دانشگاه تهران، تصریح کرد: البته مجموعه های دیگری هم نظیر وایپو (سازمان جهانی مالکیت فکری) یا مجموعه هایی نظیر دیلویت وجود دارند که شاخصه های مختلفی را جهت بررسی و سنجش شهرهای هوشمند ارائه کرده اند.
منبع:

1402/09/10
12:38:17
0.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers